by Karbonkale

Karsıya Gurme Yolculugu
Kos Adasında Mola
Yunan adaları arasında bize en yakın olanlardan biri Kos, Bodrum’un tam karşısındaki ada. Limanın ucundaki Nick The Fisherman'ı tavsiye ederim. Mönüdeki her şeyi gönül rahatlıklığı ile sipariş edebilirsiniz ama zeytinyağında sarmısakla çevrilmiş deniztarağını öncelikle, ılık uskumru füme, hardallı ve kremalı karides ve doğal olarak ahtapot ızgara ve kalamar dolmayı yemeden Balıkçı Nick’i terketmeyin derim.

Santorini'de Günbatımı
En popüler adalardan biri. Renkli çiçekleri ve bunlara uygun olarak boyanmış evleri ile görsel bir şölen yaşamanıza neden olacak Santorini’de mutlaka yapılması gereken şeylerin başında günbatımını izlemek geliyor. Gurup vaktini en iyi izleyeceğiniz yeri adını, bulunduğu sahilden alan Ammoudi Taverna olarak söyleyebiliriz. Bebek kalamar tava ve fümelenmiş ılık uskumruyu denemeden dönmeyin. Kendi mürekkebinden sos kalamarın yanında servis ediliyor. Deniz ürünlü risotto dikkate değer, yemeğin son bölümünde yanında dondurmasıyla lokma tatlısı ikramı var.

Yatçıların Leros'u
Yat sahiplerinin çok uğradığı bir yer Leros. Meşhur Mylos Tavernası burada bulunuyor. Yemeğe nefis bir balık çorbasıyla başlayıp ahtapot karpaçyo, kalamar dolma, kılıçbalığı pastırması, hamsi salamura, peynirli kadayıftan sonra balık yemek biraz zor. Dükkânın sahibi Taki Baba’ya selamlar.

Bir Ressamın Dokunuşu Simi 
Simi. Adası bir sanat eseri gibi, bir çok kişinin sevdiği Manos’a gidelim önce. Varsa deniz kestanesini götürün. Sonra; deniz minaresi, pina ve deniz limonundan oluşan bir tabak hazırlatın. Simi Karidesi muhteşemdir mutlaka isteyin. Ahtapot ızgarayla devam edebilirsiniz. Ancak olmazsa olmaz Manos’un elleriyle hazırladığı yılan balığı fümesini atlamayın.Sakız'ın istakozu
Sakız, Çeşme’nin karşısında, çok yakın. Mümkün olduğu kadar iç kesimlere, kıyılara göz atın; Komi Plajının en eskisi istakozu ile nam salmış Karavela Taverna. Bebek kalamar ızgara, karides saganaki ve küçük bir böcek söyleyin. Pahalı olabilir ancak tazeliği, nefaseti bizimkilerde bulamazsınız.

Kalimnos konsanları
Turgutreis’in tam karşısına düşüyor ada, kaya tırmanışı parkurları oldukça fazla misafir ağırlıyor. Ayrıca süngerciliği ve ahtapotuyla meşhur. Exotic Ambeli. Kalimnos Korsanları olarak ünlenmiş. Ev yapımı hamburgerleri ve diğer etlerinin hakkını vermek gerekir. Doğal olarak deniz ürünleri şahane; Ahtapot ızgara ve kalamar tavayı kesin olarak deneyin.

Nisiros ve Afrodit
Bize çok yakın ama pek bilmiyoruz Nisiros’u. Datça’nın hemen karşısında bulunan adada uğrağımız Afroditi. Balıkçı köyü Pali’de bulunan mekanda mutlaka meze tabağı sipariş edin. Pişman olmazsınız. Mangal kokusuyla beraber nefis bir ahtapot ızgarayla devam edin. Mevsimiyse bir de sardalye ızgara.

Meis Adası
Meis de uzak değil, Kaş’ın hemen karşısında. Adanın en güzel mekanı Alexandra’s. İdareyi Mihalis, mutfağı annesi götürüyor. Mönüdeki her yemeği tavsiye ederim ama böceklerini, kalamar dolmasını, deniz ürünlü spagettisini ve güneşte kurutulduktan sonra ızgara edilen ahtapotu ayrı bir yere koyalım.

Rodos
Şövalyelerin adası olarak bilinen Rodos'a Marmaris'ten feribotla bir saatte gidiliyor. Limana yakın mesafedeki Hatzikelis, unutulmaz bir gastronomik seyahat vaat ediyor. Küçük kabuklu deniz canlılarından oluşan bir tabakla yemeğe başlamak iyi fikir, sonra somon ve uskumru füme, peynirli közde patlıcan, kılıçbalığı yumurtası bulunan meze tabağı.0 yorum:

Yorum Gönder